Vzťah nie je len o kladných a krásnych chvíľach ale najmä o každodennej tvrdej práci, so svojim partnerom aj so sebou samým. Partneri by si mali uvedomovať svoju úlohu, nepodliehať egu, pohodlnosti a ďalším „záškodníkom“, ale hľadať vzájomné pochopenie a hlavne riešenia. Každý chce byť milovaný, mať krásnu rodinu, partnera, o ktorého sa môže oprieť, slušné bezkonfliktné zázemie.
Realita však často prináša množstvo vzájomných nezhôd, povinností a prispôsobovania sa, čo nám nie je vždy príjemné. Každý máme kladné aj záporné stránky povahy a každý túži po láske. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že ideálny partner neexistuje. O tejto problematike nájdete kapitolu s názvom: Ideálna žena, ideálny muž v knihe: Kvadrant lásky, od Milana Marka, kde autor ponúka aj možné riešenia.
Bývame nespokojní, cítime sa nenaplnení, nepochopení, bez podpory partnera. Hľadáme niečo lepšie, až ideálne a potom si často vytvárame predstavu o vzťahu, do ktorej sa partner akosi nechce vtesnať a obviňujeme ho z vlastného pocitu nešťastia. Nikto nás neučí ako sa máme o vzťahy starať a budovať ich, ľudia sa často snažia, no ich snaha neprináša očakávané výsledky. Potom nastupuje sklamanie a pocit zlyhania.
Otázkou, po čom ženy túžia, čo chcú muži, ako vyzerá šťastný vzťah, sa zaoberá aj Milan Marko v už vyššie spomínanej knihe: Kvadrant lásky. Hovorí v nej o tajomstve šťastného partnerského vzťahu, kde sa píše aj o piatich jazykoch lásky.
Každý človek potrebuje pochvalu a niektoré slová pôsobia ako kúzlo: rozjasnia oči, rozžiaria tvár , vyvolajú úsmev na perách, chválená osoba získa sebavedomie. Je potrebné dať partnerovi najavo, že vás zaujímajú jeho pocity, názory, myšlenky, problémy i úspechy. Dáva mu to signál, že si ho vážite a že o neho máte (stále) záujem. Vhodnou formou môžete rozhovor využiť k poznaniu, ako fungujú kompromisy, pretože práve na nich je partnerské spolužitie založené.
Nezabúdajme vo vzťahu na krásne slovíčka, pochváľme partnera za všetku snahu a lásku. Nič nás to nestojí a získame veľa – krásny, harmonický vzťah, plný lásky a porozumenia.
Celá debata | RSS tejto debaty