Trvalá láska je založená na poznaní partnera. Je veľmi dôležité zaujímať sa o partnera, ale nehodnotiť negatívne to, čo sa nám na partnerovi nepáči. Ak robí partner niečo inak, ako ste si vysnívali či očakávali, hľadajte príčiny, prečo to tak robí. Možno to má naučené z rodiny alebo ide o zvyky, s ktorými do vzťahu prišiel. Trvalá láska hľadá riešenia, nie dôvody na nespokojnosť. Trvalé vzťahy rozoberá aj Milan Marko vo svojej knihe Kvadrant lásky v kapitole Tajomstvo šťastného partnerského života.
Dominancia či seberovnosť?
Dominancia a nadradenosť nie sú znakmi dobrého, trvalého vzťahu, ale sebectva. Povyšovanie sa vedie k dočasnosti vzťahu, partner chce akoby vlastniť toho druhého, byť mu nadradeným. V zdravom vzťahu, kde je dostatok lásky sú partneri seberovní. Vzťah musí byť rovnocenný a každý v ňom musí mať svoj komfort. Nikto sa nesmie realizovať, či presadzovať na úkor toho druhého.
Skutočne ide o lásku alebo len o vzťah?
Je potrebné rozlišovať medzi láskou a vzťahom, pretože nie vždy idú ruka v ruke. Do vzťahu s druhým človekom môžete vstúpiť bez toho, aby ste boli do neho zamilovaní a láska sa medzi vami môže, no aj nemusí vyvinúť. Na druhej strane, láska môže prekonať vzťah a naďalej môže medzi dvoma ľuďmi pretrvávať napriek tomu, že vzťah z rôznych dôvodov ukončíte. Nemýlte si teda pojmy vzťah a láska, pretože nie každý vzťah je automaticky láskyplný.
Komunikácia vo vzťahu
Ak je láska naplnená aj komunikáciou a rešpektom, má obrovskú šancu na dlhé trvanie. Vedieť vzájomne rešpektovať naše odlišnosti, poznať hranice a neprekračovať ich, poukazuje zrelosť a silu samotného vzťahu. Pre trvalý vzťah je tiež dôležité rozprávať sa a riešiť problémy vo vzťahu. Dlhotrvajúca láska sa pozerá do budúcnosti. Ak sa nedokážete baviť o vašom vzťahu, o spoločnej budúcnosti a najvzdialenejším obdobím je len nasledujúci víkend, ide o znamenie, že týmto vzťahom iba zabíjate čas. Nevnímate jeho nadčasový rozmer, nespájajú vás rovnaké hodnoty a túžby, ale pocit, že je vám aktuálne spolu dobre. Čo bude ale o mesiac, to neriešite. Vašej láske chýbajú pevné spoločné základy, ktoré by vydržali aj starosti v partnerstve.
Nezabudnite na odpúšťanie
Ak túžite po úprimnej a obohacujúcej láske, musíte byť pripravení navzájom si odpúšťať. Ak viete odpustiť partnerovi chybu, posilní to váš vzťah a jeho hodnotu. Ak však nedokážete partnerovi odpúšťať a neustále mu pripomínate chyby, ktorých sa dopustil, hoci ich oľutoval, na oboch stranách len narastá pocit emočnej rany a konflikty váš vzťah dovedú k rozpadu. Taktiež nútiť seba, alebo partnera k odpusteniu nie je správne. Mnohí ľudia si myslia, že stačí jedno „prepáč“ a všetko je odpustené, ale odpustenie musí so sebou niesť jasnú a priamu zodpovednosť za to, čo sme povedali alebo urobili bez toho, aby sme kritizovali druhého človeka. Musí v sebe niesť úprimnú ľútosť, žiadosť o prepáčenie a načrtnutie budúcnosti, bez zraňujúceho správania.
Posledným významným prvkom pre trvalý vzťah je vzájomná dôvera
Rovnako dôležitá je vo vzťahu aj vzájomná dôvera. Bezdôvodná nedôvera je deštruktívna a produkuje negatívnu energiu. Vzťah, v ktorom si partneri navzájom neveria sa nedá udržať, pretože je emočne nestabilný a obaja sú neustále pod tlakom. Ak na každom kroku cítite skúmavý pohľad nedôverčivého partnera, ktorý si vás overuje, vytratí sa rešpekt a začnú konflikty. Dôležité je, aby ste svojím konaním nezradili dôveru partnera. Nemuselo by sa vám podariť získať ju späť.
5 jazykov lásky
G. Chapman odporúča 5 základných jazykov lásky pre ľudí, ktorí chcú v partnerskom vzťahu prežíť skutočné naplnenie a hlboké porozumenie. Gary Chapman tiež hovorí, že jednou z príčin neporozumenia v manželstve je to, že každý z nás hovorí iným jazykom lásky. Počas 30 rokov identifikoval päť jazykov lásky, ktorými sú: slová uistenia; pozornosť; prijímanie darov; skutky služby; fyzický dotyk. Tieto jazyky sú kľúčové pre obohacujúci a harmonický vzťah s druhým človekom. Presnejší popis fungovania zdravých vzťahov nájdete v knihe Kvadrant lásky od Milana Marka.
Celá debata | RSS tejto debaty